Woda lodowa instalacja

Rate this post

Woda lodowa Instalacja | Instalacja wody lodowej

W obecnych czasach wode lodową wykorzystuje się wielu gałęziach przemysłu. Stosowana między innymi do schładzania powietrza, różnego rodzaju sprzętu oraz procesów przemysłowych. Proces chłodzenia wodą lodową nie różni się zbytnio od klasycznej metody wykorzystywanej w komercyjnych klimatyzatorach, których zadaniem jest się pozbycie nadmiaru nagrzanego powietrza, a także wilgoci w celu poprawy komfortu cieplnego osób będących w zasięgu działania urządzenia.
Jedną z zalet owego procesu chłodzenia jest wykorzystywanie wody lodowej oraz wody zamiast freonu. Ze względu na to, że gęstość glikolu jest większa niż wody to najczęściej używa się roztworu o stężeniu 35% – temperatura krzepnięcia dla tych proporcji wynosi -20 ºC do -17 ºC w zależności od rodzaju zastosowanego glikolu. Właściwości fizyczne tak dobranej mieszaniny determinują wybór przewodów rurowych oraz wszystkich elementów wchodzących w skład układu instalacji wody lodowej. 
Na wynikach przeprowadzonych obliczeń z uwzględnieniem oporów miejscowych oraz ciśnienia dynamicznego powinien opierać się prawidłowy dobór! Więcej o prawidłowym doborze w oddzielnym artykule – Woda Lodowa – kryteria doboru podzespołów.

woda lodowa instalacja
woda lodowa instalacja

Systemy wody lodowej

Systemy oparte o wodę lodową cechują się coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami technologicznymi, wykorzystywanymi w wielorakich procesach, polegających na przemianach cieplnych. Ponadto posiadają one wiele zalet co poskutkowało zdobyciem wielkiej popularności w branży chłodniczej. Zaliczyć do nich możemy niższe koszty eksploatacyjne, prostotę konstrukcji czy też zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na Nasze środowisko naturalne.

Zalety systemów oraz instalacji wody lodowej

  1. Tanie użytkowanie systemów wody lodowej w porównaniu do instalacji freonowych.
  2. Ekologiczność- mniejszy wpływ na środowisko. Nasza Firma rozumie znaczenie systemów freonowych na środowisko. Nie pozwólmy niszczyć Naszego środowiska w którym żyjemy. 
  3. Niższe koszty eksploatacyjne. Koszty freonu są bardzo wysokie w porównaniu do kosztów związanych z zakupem glikolu.

Projektowanie instalacji wody lodowej

woda lodowa instalacja
woda lodowa instalacja

Pierwszym krokiem w budowie instalacji wody lodowej jest stworzenie projektu. Znajdują się w niej m.in. Zbiornik wzbiorczy, usadowienie chillera, dry coolera jak i również pomp wody. Podczas doboru podzespołów prosimy Klienta o ukazanie tabliczek znamionowych urządzeń, które będą chłodzone. Potrzebne jest nam również dane na temat przepływu medium i ciśnienia roboczego.

Budowa systemów oraz instalacji wody lodowej

Gdy posiadamy projekt następną ważną rzeczą jest dobór rur, które będą wykorzystywane do budowy instalacji wody lodowej. Rury PVC-u zrobione są z polichlorku winylu. Są one naszym zdaniem najlepszym materiałem przeznaczonym do systemów wody lodowej. Rury stalowe zaprasowywane są to m.in. systemy KAN idealnie nadają się w blokach połączenia grzejników. Wykorzystuje się je w momentach gdy medium chłodzące może wynosić nawet 180 stopni. Wszędzie tam gdzie parametr termiczny wody lodowej przewyższyć może 40°C stosujemy rury ze stali węglowej.

Modernizacja instalacji wody lodowej

woda lodowa instalacja
woda lodowa instalacja

Pełnimy również usługi modernizacji instalacji, a także systemów wody lodowej. Często modernizacja nie wystarcza i jedynym wyjściem jest budowa nowej instalacji wody lodowej. Cechujemy się bezawaryjną i precyzyjną pracą systemu wody lodowej. Z tego powodu gorąco zachęcamy do współpracy z naszą firmą.

Uwagi końcowe, zalecenia

  • Rury w montażu poziomym rozprowadzić ze spadkiem w taki sposób aby była możliwość całkowitego zrzucenia wody oraz odpowietrzenia instalacji.
  • Rurociągi rozprowadzić tak aby umożliwić maksymalne wykorzystanie zjawiska samokompensacji.
  • Podczas prac budowlanych bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP i ppoż.

Woda lodowa Instalacja | Instalacja wody lodowej

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług jak i firmy SKiC Robert Aptacy, ChillerTech i ChillerSerwis.

Click to rate this post!
[Total: 52 Average: 4.9]