Systemy chłodzenia wodą lodową

Rate this post

Systemy chłodzenia wodą lodową | Instalacjawodylodowej

Woda lodowa w głównej mierze polega na generowaniu chłodu, którego nośnikiem jest ciecz robocza w postaci glikolu lub wody. Instalacje wody lodowej odgrywają znaczącą rolę w przemyśle gdzie temperatura musi być wciąż stała. Najczęściej stosowaną i wykorzystywaną substancją w instalacjach, a także systemach wody lodowej jest glikol rozcieńczony z wodą, bądź solanka. Glikol, jak również różnego rodzaju solanki chronią Nas przed ewentualnym zamrożeniem i rozsadzeniem instalacji freonowej.

systemy chłodzenia oparte o wodę lodowąSystemy chłodzenia wody lodowe

Proces schładzania polega przede wszystkim na schładzaniu mieszaniny wody lodowej w urządzeniu chłodniczym. Wykorzystujemy w tym celu tzw. agregaty wody lodowej zwane również chillerami.  Kolejno schłodzona ciecz za pomocą pomp wody dostarczana jest do odbiorników lub maszyn. Podczas przepływu przez odbiorniki cieczy następuje jej ogrzanie, następnie powraca ona ponownie do urządzenia. W ten właśnie sposób cały cykl się powtarza. Wykorzystując różnego rodzaju armaturę kontrolującą, jak również czujniki i elementy automatyki sterującej jesteśmy w stanie zapewnić żądany parametr medium chłodzącego. Oczywiście przez cały czas funkcjonowania urządzenia.

Systemy chłodzenia

Na rynku chłodnictwa i klimatyzacji możemy znaleźć chillery chłodzone powietrzem lub wodą. Chillery chłodzone wodą znajdują zastosowanie na halach produkcyjnych, magazynowych gdzie dostęp do urządzenia musi znajdować się wewnątrz. Agregaty wody lodowej chłodzone powietrzem zwykle znajdują się na zewnątrz gdzie mają dostęp do świeżego powietrza. Niesie to za sobą wiele korzyści którymi z pewnością są:

 • Niższe koszty montażu. W przypadku chillerów chłodzonych wodą Klient ponosi dodatkowego koszty montażu skraplacza na zewnątrz. Jest to dodatkowy koszt instalacji.
 • Małe gabaryty.
 • Opcja instalacji segmentu hydraulicznego wewnątrz agregatu wody lodowej.

Zalety systemu chłodzenia wodą lodową

 • Zminimalizowanie ilości czynnika chłodniczego do minimum. Dbajmy o Nasze środowisko!
  Systemy Chłodzenia Instalacjawodylodowej
  Systemy Chłodzenia Instalacjawodylodowej
 • Obniżony współczynnik hałasu.
 • Opcja odzysku ciepła
 • Możliwość poprowadzenia rozbudowanej instalacji chłodzenia na m.in. halach wielogabarytowych.

Podsumowanie

Chillery oparte o wodę lodową stanowią alternatywę  dla klasycznych rozwiązań, w których stosowanym  czynnikiem chłodniczym jest freon. Systemy wody lodowej gdzie czynnikiem chłodniczym jest glikol są znacząco tańsze w eksploatacji niż tradycyjne systemy chłodzenia wykorzystujące freon. Instalacje chłodnicze w których czynnikiem roboczym jest freon również znacząco wpływają na Nasze Środowisko. Dbajmy o Środowisko! Reasumując instalacje wody lodowej są bardziej ekologiczne od freonowych. Urządzenia bazujące na glikolu przeważają nad tradycyjnymi systemami chłodzenia wykorzystującymi freon. O tym jednak w innym artykule.

Agregaty wody lodowej z pewnością zdobywają coraz większą popularność w branży przemysłowej. W wielu dziedzinach spotykamy ich zastosowanie, wykorzystywane między innymi do chłodzenia procesów technologicznych oraz zapewnienia komfortu termicznego. Nasza marka działa na rynku chłodnictwa i klimatyzacji. Naszym zadaniem jest dostarczenie Klientowi nowoczesnych systemów chłodzenia zapewniających żądany parametr, przepływ, jak również ciśnienie. Systemy chłodzenia od Instalacjawodylodowej cechują się bezawaryjną i wydajną pracą.

Systemy chłodzenia wodą lodową | Instalacjawodylodowej

Click to rate this post!
[Total: 70 Average: 5]