Parametry wody lodowej

Rate this post

Parametry wody lodowej | InstalacjaWodyLodowej 

Na początku zastanówmy się, czym jest woda lodowa, skąd się wzięła i dlaczego się ona tak nazywa. Zacznijmy od tego, że woda lodowa jest coraz częściej wykorzystywana z powodu jej zalet w przemyśle. Jej nazwa wywodzi się z niskich temperatur w jakich dane medium może pracować. A dokładniej może ona pracować poniżej 6 stopni właśnie z tego powodu zwie się ona wodą lodową. Ten parametr może się wahać między -25 stopni, aż do nawet 45 stopni. Różnica między tradycyjnym systemem, a instalacją wody lodowej opiera się o inne medium chłodzące. Bardzo często w instalacji wody lodowej jest stosowana mieszanina glikolu i wody, podczas gdy w tradycyjnych systemach jest to Freon.

System wody lodowej

Instalacja wody lodowej to system rur, który jest przeznaczony do chłodzenia maszyn , urządzeń, procesów przemysłowych jak i również chemicznych. Woda lodowa jest również wykorzystywana na potrzeby klimatyzacji w związku z czym  możemy ją stosować między innymi do chłodzenia, grzania, a nawet mrożenia m.in. w chłodniach. 

TemperaturaParametry wody lodowej

Temperatura wody lodowej dobierana jest pod konkretną maszynę, układ czy indywidualny proces. Najczęstsza spotykana temperatura waha się w granicach +5 oC – oC. Oczywiście tak jak wcześniej wspominaliśmy wodą lodową możemy również mrozić w związku z czym temperatura medium waha się w granicach -18 oC, w klimatyzacji ma około oC – oC. W urządzeniach gdzie chłodzimy plastiki bądź folie klient żąda temperatury medium bliskiej 10 oC . W przeciwieństwie do chłodzenia oleju żądana temperatura to nawet 17 oC – 21 oC. Parametry wody lodowej są różne zazwyczaj dobrane pod szczególną maszynę.

Różne temperatury w jednym układzie chłodzenia

Często spotykamy się z potrzebą dzielenia układu ze względu na rodzaj medium albo różne temperatury.

Maszyny do produkcji form plastikowych podobnie do samej foli. Układ musi zostać podzielony pod dwie temperatury inna do chłodzenia form inna do chłodzenia oleju w przekładniach. Zmienną jest jeszcze przepływ i ciśnienie w związku z tym  warto zaprojektować układ i zbudować na dwóch zbiornikach w-zbiorczych, zastosować osobne pompy warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie na rurach. Rury plastikowe ze względu na swoją budowę mogą pracować do temperatury nie przekraczającej 40 oC. Zastosowanie ich do oleju jest dość ryzykowne co więcej w przypadku awarii pompy, wymiennika ciepła, której skutkiem będzie znaczny wzrost temperatury medium. Rury te po prostu opadną, wszelkie króćce połączeniowe ze względu na wysoką temperaturę zaczną strzelać. Z tego powodu w miejscach najbardziej narażonych na przypadkowy wzrost temperatury są rury i kształtki stalowe. Cechują się one wysoką odpornością na temperatury. 

ArmaturaParametry instalacji wody lodowej

Odpowiednio dobrana i wysterowana armatura zasila poszczególne części układu, steruje ciśnieniem, a przede wszystkim przepływem. Chronią one układ między innymi przed drogimi awariami i kosztownymi przestojami. 

Armatura którą wykorzystujemy w naszych układach to:

  1. Filtry i odstojniki.  Kontrolują one czystość naszego medium.
  2. Wymienniki i separatory. Tak jak chłodzenie różnego rodzaju medium o różnych temperaturach. Prostym sposobem jest zastosowanie wymiennika płytowego, jadu czy też wężownicy.
  3. Zawory przesterowania, elektro-zawory, zawory pneumatyczne są one by zmienić kierunek przepływu medium lub zmienić parametr wody lodowej.
  4. Zawory przepustnice separujące i odcinające – każda z pomp powinna mieć możliwość szybkiej wymiany, odcięcia na czas naprawy. 

Odpowiedni parametr medium chłodzącego 

Technologia chłodzenia od Instalacjiwodylodowej pozwala Waszym maszyną lub urządzeniom zapewnić odpowiedni parametr. Wykorzystujemy specjalnie dobrane zbiorniki buforowe, które pozwalają Nam na mniejszą ilość roboczo-godzin. Również pozwala ona na rzadsze załączanie się urządzeń chłodniczych. Parametry medium chłodzącego zależą od procesu oraz maszyny. W przypadku Firm produkujących folie, bądź plastik temperatura medium waha się blisko 10oC, a dla chłodzenia oleju jest to parametr ok. 17oC-22oC. Parametry te się zaś wahają ze względu na różnego rodzaju oraz markę maszyny.

WODA LODOWA – Parametry wody lodowej

Zapraszamy do skorzystania naszych usług oraz nawiązania współpracy z firmami takimi jak: SKiC, ChillerTech oraz ChillerSerwis.

Click to rate this post!
[Total: 61 Average: 5]