Instalacja wody lodowej

5/5 - (1 vote)

Instalacja wody lodowej | Instalacjawodylodowej

Chłodzenie za pomocą wody lodowej, w obecnych czasach jest wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Stosuje się ją między innymi do schładzania powietrza, różnego rodzaju sprzętu oraz procesów przemysłowych. Jednym z powodów które przemawiają za jest wykorzystanie mieszaniny glikolu, a także wody zamiast freonu. Proces chłodzenia wodą lodową nie różni się zbytnio od klasycznej metody wykorzystywanej w komercyjnych klimatyzatorach, których zadaniem jest pozbycie się nadmiaru nagrzanego powietrza, a także wilgoci w celu poprawy komfortu cieplnego osób będących w zasięgu działania urządzenia.

W układach pracujących na bazie wody lodowej, odpowiednio schłodzona w specjalnych agregatach wody lodowej (chillerach), najczęściej wykorzystuje się do tego celu mieszaninę wody i glikolu, jest dostarczana do odbiorników które przypominają tradycyjne klimatyzatory. Są to Klima konwektory (potocznie fan-coil) które bardzo często spotykane są w systemach wody lodowej których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Jest to wymiennik ciepła który zasilany jest medium chłodzącym, a wewnątrz znajduje się wentylator. Zadaniem wentylatora jest oddanie oziębionego powietrza.

Instalacja wody lodowej
Instalacja wody lodowej

Budowa instalacji wody lodowej

Coraz bardziej popularnymi rozwiazaniami technologicznymi, wykorzystywanymi w wielorakich procesach, polegających na przemianach cieplnych są systemy oparte o wodę lodową. Posiadają one wiele zalet co poskutkowało zdobyciem wielkiej popularności w branży chłodniczej. Zaliczyć do nich możemy niskie koszty eksploatacji, prostotę konstrukcji czy też zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne.

Sprawdza się ona lepiej w procesie chłodzenia powierzchni o dużej kubaturze oraz jest tańsza niż instalacja freonowa. Układy instalacji wody lodowej zbliżone są do koncepcji systemu centralnego ogrzewania z tą różnicą, że zamiast ciepłej wody w instalacjach krąży schłodzona ciecz robocza. Nasza firma w swoich instalacjach stosuje rury PVC-U, ze Stali nierdzewnej oraz stali węglowe.

Typy tych rur są oddzielnie opisane w powyższych artykułach, Gorąco zachęcamy Państwa do zapoznania się z nimi, a może nawet nawiążemy współpracę. 

Klimakonwektora Instalacja wody lodowej
Przykład Klimakonwektora

W skład najważniejszych komponentów systemów pracujących na bazie wody lodowej wchodzą:

 • Jednostki absorbujące ciepło – najczęściej są to chillery lub dry coolery,
 • Pompy odpowiedzialne za cyrkulację cieczy roboczej,
 • Odbiorniki ciepła którymi między innymi mogą być klimakonwektory potocznie nazywane fan-coilami,
 • Instalacje wody lodowej w którą wchodzą między innymi zawory odcinające, filtry, zawory regulacyjne przepływ, odpowietrzników itd.

O czym należy pamiętać, aby zapewnić sprawne działanie układu wody lodowej:

 1. Woda, która stanowi ciecz roboczą powinna być mieszaniną glikolu a to, dlatego, że chroni ciecz przed zamarznięciem. Im większe stężenie glikolu tym niższa temperatura zamarzania, np.: zastosowanie 30% stężenia glikolu obniża temperaturę zamarzania do – 15,8º C. Dodatkowym aspektem przemawiającym za wyborem glikolu jest chronienie instalacji przed korozją, a także chroni Nas przed rozszczelnieniem instalacji, nawet w przypadku niskich temperatur.
 2. Zadaniem wody lodowej jest zapewnienie odpowiedniego parametru medium. W specjalnie zaprojektowanych do tego układach, dochodzi do przemian termodynamicznych, co skutkuje, wymianą energii cieplnej pomiędzy wodą lodową, a odbiornikami. Naturalnie czysta woda ma dużą pojemność cieplną właściwą, wzbogacenie jej glikolem niestety obniża te zdolności. Dlatego podczas zasilania systemu w ciecz należy uwzględnić proporcje glikolu i wody.
 3. Sprawność przemian termicznych również zależy od ilości przepływu cieczy roboczej. Jeśli poprzez instalację płynie zbyt mała ilość cieczy, to nie zdoła ona zapewnić odpowiednio parametru w odbiornikach. Niezmiernie ważną rzeczą jest dobór wszelkiego rodzaju pomp, a także samych średnic rur, przez które będzie dostarczane medium chłodzące.Instalacja wody lodowej
 4. Jednym z najczęstszych problemów, jest występowanie powietrza w mieszaninie wody i glikolu, które przejawia się pojawieniem bąbelków. Taka sytuacja prowadzi do obniżenia prędkości przepływu, a tym samym sprawności chłodniczej. Aby uniknąć tego zjawiska należy prawidłowo zainstalować automatyczne filtry wychwytujące powietrze. Podczas ich montażu trzeba uwzględnić to, że powietrze jest lżejsze od wody. Żeby zapewnić sprawne działanie, trzeba je umieścić w wyższych punktach.
 5. Pomimo tego, że instalacja, zanim zostanie zasilona wodą lodową, jest kilkakrotnie przepłukana, to trudno jest uniknąć drobnych zanieczyszczeń np. z komponentów wchodzących w skład całego schematu. Zastosowanie filtrów pozwala na zmniejszenie ryzyka krążenia w układzie rdzy czy innych zanieczyszczeń. Mogą one prowadzić do przedwczesnego zużycia podzespołów, a także zapobiega przed zabrudzeniem wymiennika ciepła (parownika) w agregacie wody lodowej. Zabrudzenie parownika urządzenia chłodniczego prowadzi do zwiększenia roboczo-godzin urządzenia, dłuższego czasu zbijania temperatury, jak również zmniejszenia przepływu medium.

Zalety systemów oraz instalacji wody lodowej:

Sprzedaż nowych i używanych chiller

 1. Tanie użytkowanie systemów wody lodowej w porównaniu do instalacji freonowych.
 2. Ekologiczność- mniejszy wpływ na środowisko. Nasza Firma rozumie znaczenie systemów freonowych na środowisko. Nie pozwólmy niszczyć Naszego środowiska w którym żyjemy. 
 3. Niższe koszty eksploatacyjne. Koszty freonu są bardzo wysokie w porównaniu do kosztów związanych z zakupem glikolu.

Nowe i używane chillery

Nasza Firma współpracuje z Firmami które posiadają dostęp do nowych, a także używanych, lecz w pełni sprawnych agregatów wody lodowej. Współpracujemy z Firmą SKiC Robert Aptacy Serwis agregatów wody lodowej, a także Firmą ChillerTechSprzedaż i montaż chiller. Dostarczamy urządzenia chłodnicze niezależnie od mocy począwszy od 50 kW, a kończąc po systemy przemysłowe o dużych mocach czyli do 2 MW. Firma ChillerTech oraz SKiC Robert Aptacy zapewnia odpowiedni dobór, naprawę, serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny, jak również modernizację chillerów.

Podsumowanie

Instalacja wody lodowej

Projekt, budowa, jak również modernizacja systemu oraz instalacji wody lodowej jest niezmiernie ważnym elementem. Należy to powierzyć profesjonalnej Firmie która posiada wieloletnie doświadczenie na rynku chłodnictwa. Pozwoli to zaoszczędzić czas, pieniądze oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia usterek oraz poważnych awarii. Każdy układ wody lodowej niezależnie od tego jakie jest jego zadanie potrzebuje ścisłego dopasowania. Na przykład za temperaturę w pomierzeniu stoi układ wody lodowej. Należy obliczyć obciążenie cieplne budynku bądź pomieszczenia, które będzie chłodzone. W skład tego należy zweryfikować ilość osób znajdujących się w pomieszczeniu, ilość komputerów oraz inne czynniki wpływające na zwiększenie bilansu obciążenia cieplnego.

Na koniec zapraszamy do skorzystania z naszych usług jak i firmy SKiC Robert Aptacy, ChillerTech i ChillerSerwis.

Instalacja wody lodowej | Instalacjawodylodowej

Instalacja wody lodowej- izolacja systemu wody lodowej

ChillerSerwis – Serwis i naprawa agregatów wody lodowej

Firma ChillerSerwis prowadzi kompleksowe usługi w zakresie serwisu, naprawy, jak również modernizacji agregatów wody lodowej renomowanych producentów. Ofertę ChillerSerwis poszerzają zarówno usługi w zakresie przeglądów technicznych, a także okresowych pozwalając Nam na zachowanie najwyższych standardów. Zminimalizuj ryzyko awarii i zwiększ wydajność Swoich urządzeń chłodniczych!

Dowiedz się więcej o Naszej Firmie odwiedzając Naszą stronę internetową!​

E-mail : info@ChillerSerwis.com

Strona: https://chillerserwis.com/ 

Tel: +48 530 805 705 

Przypominamy o tym, że korzystając regularnie z usług Naszego Serwisu, zyskują Państwo gwarancję nawet do kilku lat użytkowania! 

https://chillerserwis.com/serwis-agregatow-wody-lodowej/

Click to rate this post!
[Total: 63 Average: 5]