Glikol – woda lodowa

Rate this post

Glikol – woda lodowa | Instalacjawodylodowej

Glikol - woda lodowa Instalacjawodylodowej.pl

Woda lodowa jako medium chłodzące może przede wszystkim zachęcić swoją ceną. Wodę można stosunkowo często wymieniać, dolewać co nie rzutuje specjalnie w budżet. Posiada ona dobrą, a nawet jedną z lepszych przenikalności cieplnych, z tego powodu powinniśmy uzyskać lepszą wydajność chłodzenia. Ale niestety na tym to nie polega.

Dobór odpowiedniego medium powinien kierować się między innymi kosztem oraz efektywnością. Warto też zwrócić uwagę na to by woda lodowa z różnych przyczyn nie uszkodziła chillera lub maszyn które są chłodzone.

Woda 

Jeżeli instalacja jest wystarczająco czysta wraz z wodą to układ powinien być pełni wydajny. Stosunkowo szybko chillery uzyskują żądaną temperaturę, dlatego oszczędzamy pieniądze na zbędne kilowaty. W przypadku stosowania wody w systemach chłodzenia efektywność chłodzenia urządzeń jest wysoka, jednym słowem dobrze. Warto zwrócić uwagę, że z każdym dniem gdy pracuje układ okłada się okład kotłowy, rdza wraz z drobinami brudu przenoszone są po instalacji wody . Dlatego wymienniki płytowe zatykając się tracąc przepływ. Ich płyty zaczyna izolowac od wody kamień , rdza oraz osad dochodzi do rozszczelnienia układu, co wiąże się z bardzo kosztownym remontem. Wymienniki płaszczowo rurowe zaś stosują wodę w bardzo podobny sposób lecz rozłożony w czasie.

Solanka

Glikol - woda lodowa Instalacjawodylodowej.pl

Można się z nią spotkać najczęściej w układach pomp ciepła, gdzie wypełnia ona zródło dolne. Lecz już nie raz spotkaliśmy się z zastosowaniem solanki w systemach wody lodowej. Ponadto warunkiem stosowania tego medium jest budowa układów ze stali kwasoodpornej, której nie przeszkadza sól. Niestety jest to drogie rozwiązanie. Solanka posiada przenikalność cieplną lepszą od roztworów glikolowych ale raczej nas to nie przekonuje do stosowania owego medium.

Z całą pewnością nie powinno się stosować w systemie wody tanich uniwersalnych pomp obiegowych tylko i wyłącznie pompy kwaso-odporne. Pompy te są droższe ale zapewniają odpowiednią ochronę.

Glikol

Naszym zdaniem zastosowanie glikolu pomimo gorszej przenikalności cieplnej jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Wykorzystywany między innymi w systemach zamkniętych, utrzymuje on urządzenie czyste przez wiele lat, wymienniki pracują ze stałą wydajnością, tak jak w przypadku pomp na ich łopatach nie zalega kamień, rdza, brud, więc ich wydajność nie spada.

Sprzedajemy, a także wymieniamy glikol we wszystkich układach chłodniczych.

Glikol - woda lodowa Instalacjawodylodowej.pl

Zapraszamy do zakupu, przy znacznych ilościach jesteśmy w stanie udzielić rabatu!

Glikol – woda lodowa | Instalacjawodylodowej

Click to rate this post!
[Total: 40 Average: 5]