Chłodzenie wodą lodową

Rate this post

Chłodzenie wodą lodową | Instalacjawodylodowej

Chłodzenie wodą lodową
Chłodzenie wodą lodową

Instalacjawodylodowej specjalizuje się w Projektowaniu, budowaniu, modernizowaniu jak i również uruchamianiu systemów wody lodowej.

Na początek warto sobie przypomnieć czym jest Woda lodowa i do czego jest wykorzystywana. Woda lodowa jest to ciecz wykorzystywana w procesach ziębniczych. Ze względu na to, że gęstość glikolu jest większa niż wody to temperatura krzepnięcia wynosi -20 ºC do -17 ºC w zależności od rodzaju zastosowanego glikolu. Zaletami glikolu jest między innymi: utrzymywanie urządzenia czystego przez wiele lat, wymienniki pracują ze stałą wydajnością, tak jak w przypadku pomp na ich łopatach nie zalega kamień, rdza, brud, więc ich wydajność nie spada.

Coraz częściej można spotykać systemy chłodzone wodą lodową. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane m.in w przemyśle, ale również wykorzystywane do celów klimatyzacji. Instalacje, a także systemy pozwalają nam ustabilizować i zapewnić parametr na najwyższym poziomie niskim kosztem. Cechami Instalacji wody lodowej są: bezawaryjna praca, duża wydajność oraz szybki zwrot. Ze względu na ekologiczne podejście systemów oraz instalacji bazującej na wodzie lodowej są konkurencją dla tradycyjnych systemów wykorzystujących do chłodzenia freon.

Woda czy glikol?

Chłodzenie wodą lodową
Chłodzenie glikolem – instalacja wody lodowej

W różnego rodzajach systemach wody lodowej znajduję się glikol rozcieńczony z wodą, bądź po prostu woda. Klienci pytając Nas co wybrać glikol albo wodę. Należy zwrócić szczególną uwagę wybierając zwykłą wodę w okresie zimowym, gdzie temperatury na zewnątrz spadają poniżej 0 °C, co dość często przyczynia się do zamrożenia i uszkodzenia parownika (wymiennika ciepła). Jest to niestety bardzo poważna i kosztowna awaria, która może się przyczynić do wielu problemów.

Wybierając Glikol Mamy bezpieczeństwo w okresie zimowym, jak i również w zimne noce. Z racji na swą budowę bardzo często wykorzystywany w instalacjach wody lodowej. Glikol jednak należy rozcieńczać z wodą z racji na swą gęstość.

W instalacjach wody lodowej najczęściej możemy się spotkać z proporcją 30-35%.

temperaturę zamarzania dla stężenie glikolu.

Proporcja glikol/woda10% glikolu20% glikolu30% glikolu40% glikolu50% glikolu60% glikolu
Temperatura zamarzania-3°C-8°C-16°C-25°C-37°C-55°C

 

Instalacja wody lodowej 

Urządzenia chłodnicze odgrywają znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu systemu chłodzenia, należy natomiast pamiętać, że instalacja wody lodowej jest równie ważnym czynnikiem. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju rur, średnic, jak i również ich prawidłowe rozprowadzenie pozwoli Nam na łatwą obsługę i najwyższą efektywność. Więcej o rurach wykorzystywanych w budowie systemów wody lodowej: PVC-U, rury ze stali nierdzewnej, a także rury ze stali węglowej. Warto też zwrócić uwagę, że na Nasze instalacje jest zakładana izolacja termiczna.

Chłodzenie wodą lodową
Chłodzenie glikolem – chillery

Naszym Klientom zapewniamy żądany parametr, ciśnienie robocze, a przede wszystkim przepływ wody lodowej. Zbyt niski, bądź nie prawidłowy przepływ może przyczynić się do braku odbioru ciepła lub co gorsza awarii urządzeń, które chłodzimy. Zachęcamy gorąco do wybrania Firmy ChillerTech do zaopatrzenia się w agregaty wody lodowej o dowolnej mocy chłodniczej.

Chłodzenie wodą lodową | Instalacjawodylodowej

Click to rate this post!
[Total: 34 Average: 5]