Olej emulgujący zatkał układ – awaria

Rate this post

Instalacja wody lodowej |Olej emulgujący zatkał układ – awaria

Awaria systemu chłodzenia maszyn – Olej emulgujący czyli chłodziwo do obróbki skrawaniem inaczej mleczko chłodzące weszło w reakcję z jakąś substancją i zachowało się jak dobry klej.
Układ chłodzenia został zbudowany przez Nasz Serwis. Temperatura medium ‘oleju emulgującego” waha się w granicach 17 oC – 21 oC więc zastosowanie rur z PVC-u jest jak najbardziej zasadne. Rury te mogą pracować do temperatury 55 oC potem zaczynają być plastyczne.

Błąd konstrukcyjny – czy niewłaściwe rozwiązanie problemu

W tej części układu zostały postawione równolegle dwie pompy odcinane przepustnicami rozwiązanie. Właśnie to pozwala nam na odcięcie uszkodzonej pompy bez zatrzymywania produkcji. Jednak należy zabezpieczyć ten podukład na dwa sposoby

  1.  Automatyka i sterowanie nie może pozwolić na pracę dwóch pomp na raz. Pompy mają pracować na przemian lub jedna ma zastąpić drugą w przypadku awarii. Należy pamiętać, że wymuszona praca dwóch pomp na raz spowoduje nadmierny przepływ medium i wzrost ciśnienia ciecz nie będzie optymalnie wytracać temperatury na wymienniku typu JAD i dochodzić będzie do rozszczelnień.
  2. Zabezpieczyliśmy ten podukład czujnikiem ciśnienia, który sygnalizował, że jest wszystko w porządku, pompa pracuje i tym samym chłodzimy mleko zalegające w kanale buforowym.

Wnioski i działania celem zapobiegnięciu ponownej takiej awarii

Olej emulgujący zatkał układ - awaria

• Należy przerobić sterowanie pomp tak by pracowały na przemian.
• Czujnik ciśnienia należy zastąpić czujnikiem przepływu FLOW-SWICH. Wzrost ciśnienia w instalacji wody lodowej nie jest równoznaczny z przepływem. W naszym przypadku ciśnienie w rurach było, lecz nie było przepływu medium stało i po prostu się zagotowało.
• W takich miejscach jak wyjścia z pomp, wyjścia z maszyn instalację wody lodowej z PVC-u warto jest zastąpić instalacją ze stali. Wiadomo że w 100% nie gwarantuje to bezpieczeństwa rur plastikowych ale z całą pewnością jest to rozwiązanie słuszne.
• Należy wymienić uszkodzone rury z dwóch powodów. Po pierwsze przepływ przez pogięte rury jest zaburzony, co skutkować będzie na efekt chłodzenia. Po drugie nie wiemy czy zdeformowane rury nie są czasem mniej odporne na pęknięcia – uszkodzenia mechaniczne.

Uwagi – instalacja wody lodowej

Dodatkowo należy rozebrać instalację wody lodowej a mianowicie należy zdemontować i bardzo dokładnie umyć wymienniki JADY. Klejące mleko niosło ze sobą duże pokłady metalu i innego brudu zalegającego w zbiorniku buforowym. Widzimy na ściankach wewnętrznych rur, przepustnicach itd… Brud i zaklejona powierzchnia separuje wężownice jada przez co z cała pewnością jego wydajność chłodnicza znacznie spadła. 

Co prawda zleceniodawca nie chce zatrzymać produkcji na czas mycia instalacji i wymienników z brudnego oleju emulgującego. Jednak został poinformowany o konieczności wykonania tej operacji.

Po myciu należało by całkowicie wymienić olej emulgujący na nowy i czysty.

Instalacja wody lodwowej
Olej emulgujący zatkał układ – awaria

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług jak i firmy Skic Robert Aptacy, ChillerTech ChillerSerwis.

Wynajem agregatów wody lodowej
Poszukujesz agregatów wody lodowej? Bardzo dobrze trafiłeś!Nasza Firma pełni usługi wynajmu agregatów wody lodowej dowolnego producenta, typu i wydajności chłodniczej.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Wejdź w link poniżej

 +48 501 179 381
info@chillerserwis.com
https://chillerserwis.com/
https://chillerserwis.com/wynajem-chiller/

Click to rate this post!
[Total: 61 Average: 5]