Chłodzenie maszyn do produkcji opakowań spożywczych

Rate this post

Chłodzenie maszyn do produkcji opakowań spożywczych | Instalacjawodylodowej

Nasz serwis wraz z firmą ChillerTech zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy instalacje a raczej cały system chłodzenia sześciu maszyn do produkcji opakowań spożywczych kubków papierowych powlekanych folią, kubków papierowych, tacek, pojemników plastikowych do transportu żywności, itp.

Wytyczne – system i instalacja wody lodowej

Zleceniodawca zażyczył sobie zbudowanie i uruchomienie systemu wody lodowej w określonych parametrach.

  1. Temperatura wejścia chłodnej wody na układ 10oC
  2. Temperatura powrotu około 14oC
  3. Medium chłodzące maszyny – roztwór woda – glikol 
  4. Przepływ medium chłodzącego około 23 m3/h
  5. Ciśnienie medium chłodzącego w zakresie 3 do 5 Bar
  6. Jedna z maszyn miała być chłodzona medium o temperaturze 20o
  7. Dostawa chillera o mocy bliskiej 100 kW – 150 kW z myślą o rozbudowie zakładu a tym samym dostawianie kolejnych maszyn.
  8. Dostawa dry coolera o podobnej mocy.
  9. Instalacja wody lodowej rozciągnięta praktycznie na całej długości zakładu z możliwością rozbudowy – kolejne wpinki

Projekt instalacji wody lodowej

Zaprojektowaliśmy wstępny projekt całego systemu. 

Zaproponowany przez firmę ChillerTech agregat wody lodowej ma służyć do chłodzenia medium w ciepłe dni. Natomiast nocami, w miesiące chłodne czyli wszędzie tam gdzie temperatura na zewnątrz spada poniżej 6oC całą robotę wykonuje DRY COOLER. Zaproponowaliśmy zleceniodawcy budowę systemu z dużym buforem inaczej magazynem chłodu. Jest to niezwykle ważny element każdej z instalacji, dzięki niemu oszczędzamy prą elektryczny wytracany na rozruch sprężarek. Wydłużamy znacznie czas postoju chillera a co najważniejsze charakterystyka temperatur się wywłaszcza. 

System pomp został podzielony na dwa

Pierwszy system chiller – dry cooler – zbiornik zapewnia chłodzenie medium w buforze. Zaprojektowaliśmy pompy awaryjne wpięte w układ równolegle. Każdą z pomp możemy w dowolnym momencie odłączyć po stronie wodnej a także elektrycznej. Rozwiązanie te pozwoli uniknąć niepotrzebnym przestoją w przypadku awarii jednej z pomp. 

Drugi system pomp ma zapewnić odpowiedni przepływ medium na instalacji chłodzenia maszyn. W tym wariancie również zaproponowaliśmy dwie pompy pracujące na przemiennie.

Chłodzenie maszyny o temperaturze odmiennej a mianowicie temperatura ma się wahać w przedziale 20oC +/- 2oC. Zaproponowaliśmy niewielki system separujący oparty na dodatkowej mikropompce i wymienniku płytowym.

Budowa systemu chłodzenia

Po przedstawieniu naszego projektu i wspólnym przeanalizowaniu jego słuszności z inwestorem, naniesieniu kosmetycznych poprawek przystąpiliśmy do budowy systemu.

Firma ChillerTech dostarczyła Nam i zainstalowała agregat wody lodowej TRANE ECGAN600 o mocy chłodniczej bliskiej 150 kW a także Dry Cooler

Chłodzenie maszyn do produkcji opakowań

Natomiast Nasza firma wybudowała cały system chłodzenia. Instalacje oparliśmy na rurach z PVC-u i wyizolowaliśmy ją pianką termiczną o grubości 1,9 mm.

Chłodzenie maszyn do produkcji opakowań

Chłodzenie maszyn do produkcji opakowań

Click to rate this post!
[Total: 43 Average: 5]