Budowa systemów wody lodowej

4.8/5 - (5 votes)

Rury
PVC-U

W zakresie temperatur od 0°C do +25°C. Powyżej +25°C ciśnienie robocze obniża się liniowo do 4 kg/cm2

Instalacja wody lodowej ze stali nierdzewnej

Rury ze stali nierdzewnej

Temperatura krytyczna dla rur stalowych to około 400-800 stopni. Instalacje gdzie medium chłodzące musi wynosić nawet 180 stopni wykorzystujemy tylko rury stalowe

Rura ze stali węglowej

Rury ze stali węglowej

Wszędzie tam gdzie parametr termiczny wody lodowej przewyższyć może 40°C stosujemy rury ze stali węglowej

Budowa systemów wody lodowej | Instalacjawodylodowej

Systemy oparte o wodę lodową stają się coraz bardziej popularnymi rozwiązaniami technologicznymi, wykorzystywanymi w wielorakich procesach, polegających na przemianach cieplnych. Zyskały one swoją popularność ze względu na wiele zalet, do których przede wszystkim możemy zaliczyć: niskie koszty eksploatacji, prostotę konstrukcji czy też zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko naturalne w przypadku utraty szczelności układu.

Budowa instalacji wody lodowej
Budowa instalacji wody lodowej

Ważną cechą, która również przemawia na korzyść wody lodowej jest to, że lepiej sprawdza się w procesie chłodzenia powierzchni o dużej kubaturze, dlatego w szerszej perspektywie instalacja oparta o wodę lodową będzie tańsza niż freonowa.

Z reguły układ instalacji wody lodowej jest zbliżony do koncepcji systemu centralnego ogrzewania z tą różnicą, że zamiast ciepłej wody w instalacji krąży schłodzona ciecz robocza.

Aby proces budowy przebiegał prawidłowo, od początku do końca należy trzymać się określonych procedur, do których należy:

 1. Profesjonalny projekt systemu, bądź instalacji wody lodowej. Podczas doboru podzespołów prosimy Klienta o ukazanie tabliczek znamionowych urządzeń. Na podstawie danych o urządzeniach, a także przepływie medium i ciśnieniu roboczym jesteśmy w stanie profesjonalnie dobrać podzespoły, które spełnią najwyższe wymogi Naszego Klienta. W projekcie znajdą Panśtwo: zbiornik wzbiorczy, armaturę kontrolno pomiarową oraz zabezpieczającą, usadowienie chillera, dry coolera jak i również pomp wody, ewentualnie dodatkowego wymiennika ciepła.
 2. Odpowiedni dobór typu, jak również mocy agregatu wody lodowej oraz dry coolera. Dobór zbyt małego urządzenia chłodniczego wiąże się z długim okresem zbijania temperatury medium chłodzącego, jak również jego ciągłą pracą. Dostawca urządzeń chłodniczych, z którym współpracujemy to marka ChillerTech, która posiada duży asortyment nowych i używanych agregatów wody lodowej.
 3. Po dostarczeniu Naszemu Klientowi projektu przechodzimy do następnej bardzo ważnej czynności jaką jest odpowiedni dobór tworzywa rur. Błędy na tym poziomie przyczyniają się w poźniejszym czasie do poważnych i kosztownych awarii. Wiąże się to z późnieszym przestojem maszyn, urzadzeń, jak rownież pracowników na co nie może sobie pozwolić żadna z Firm.  Wybierajac systemy wody lodowej znaczącą rolę odgrywa temperatura. Spotkaliśmy się już z systemami gdzie parametr wynosił 100 stopni, a instalacja była poprowadzona na rurach z tworzywa sztucznego (PVC-U). Przyczyniło się to do powstania tzw. 'firanki’. 
 4. Pełnimy również usługę modernizacji instalacji, a także systemów wody lodowej. Niestety często to nie wystarcza i jedynym wyjściem jest budowa nowej instalacji wody lodowej. Nasze instalacje cechują się bezawaryjną i precyzyjną pracą. Z tego właśnie powodu zachęcamy do współpracy z naszą Firmą.

Nasza firma w swoich instalacjach stosuje rury PVC-U, ze Stali nierdzewnej oraz stali węglowej | Budowa systemów wody lodowej

Typy tych rur są opisane po krótce wyżej. Zachęcamy was do przeczytania artykułów czym one się różnią i do czego są wykorzystywane. Jest to niezwykle ważne podczas budowy systemów albo instalacji wody lodowej. Artykuły o tych rurach możecie znaleźć na początku tego wpisu. Albo wyszukując na stronie głównej typy rur, o których chcielibyście się dowiedzieć.

Przygotowanie projektu wykonawczego oraz zaplanowanie i realizacja następujących czynności

Budowa instalacji wody lodowej
Budowa instalacji wody lodowej
 • Określenie rozmieszczenia arterii montowanych przewodów.
 • Wykonanie otworów oraz przekuć w murach, stropach.
 • Wykonanie bruzd.
 • Przygotowanie długości rur poprzez ich docięcie.

W oparciu o charakterystykę energetyczną obiektu oraz wyliczenia obciążenia cieplnego, należy odpowiednio dobrać źródła chłodu oraz wymagania techniczne, które obejmują:

 • Określenie przepustowości podczas przepływu cieczy roboczej.
 • Ustalenie maksymalnego, granicznego ciśnienia wody lodowej na wejściu budynku.
 • Wyznaczenie rodzaju medium przeznaczonego do uzupełniania poziomu wody lodowej.
 • Określenie rodzaj czynnika pośredniego.
 • Ustalenie systemu pracy układu wody lodowej.
  Budowa instalacji wody lodowej
  Budowa instalacji wody lodowej
 • Zweryfikowanie potencjału i wydajności układów elektrycznych zasilających urządzenia.

Budowa systemów wody lodowej – Zastosowane materiały oraz technologia wykonania instalacji

Rurociągi

Sieć należy wykonać z rur z tworzywa sztucznego np. PCV bądź z rzadziej już stosowanych przewodów stalowych ze szwem łączonych spawem. Rury przechodzące przez otwory w  ścianach powinny być zabezpieczone tulejami ochronnymi, a przede wszystkim przestrzeń między tuleją a rurą powinna być wysłana materiałem o właściwościach plastycznych. Rury PVC-U to rury z polichlorku winylu, które są naszym zdaniem najlepszym, a przede wszystkim najtańszym materiałem przeznaczonym do budowy systemów wody lodowej. Cechują się one długoletnim okresem żywotności nawet do 50 lat! Te rury posiadają natomiast jedną wadę a jest nią temperatura, w związku z tym najlepiej wykorzystywać je gdy medium chłodzące wynosi od 0-25 stopni.

Armatura

Stosowana jest prawie we wszystkich branżach przemysłu. Nasza Firma wykorzystuje je w instalacjach wody lodowej, a zadaniem armatury jest przede wszystkim regulowanie i kontrolowanie przesyłu medium.  Wyposażamy układ w wymagane elementy, m.in. zawory odcinające, filtry siatkowe, zawory równoważące ciśnienie, itd. Materiały wykorzystane do montażu armatury powinny wykazywać odporność na działanie glikolu.

Izolacja termiczna

Budowa instalacji wody lodowej
Budowa instalacji wody lodowej

Rurociągi układu wody lodowej należy zaizolować otulinami z wypełnieniem kauczukowym z okładzinami aluminiowymi. Otulina zapobiega wychładzaniu się medium podczas jej przepływu, a także jest elementem który chroni rury przed uszkodzeniami mechanicznymi. Brak izolacji wiąże się z dużymi stratami ciepła, a także energi. Reasumując, Dlaczego tracić ważną dla Nas jak i Klienta energię cieplną jak można wyposażyć rury w otuline i folię aluminiową zbrojną.

Próby szczelności oraz płukanie instalacji

Układ instalacji trzeba sprawdzić pod kątem szczelności, którą badamy w dwóch etapach:

 • Układ zasilamy zimną wodą do wartości ciśnienia 0,6 MPa. Po upływie doby sprawdzamy spadek ciśnienia. Jeśli nie przekroczy wartości 0,05 MPa to próbę można uznać za pozytywną.
 • Instalację napełniamy ciepłą wodą do ciśnienia roboczego dla maksymalnych parametrów czynnika grzejnego.

Zanim przejdziemy do kalibracji głowic termostatów, instalację należy jeszcze kilkakrotnie, starannie przepłukać wodą o prędkości przepływu 2m/s. Przy płukaniu powinien być otwarty zawór spustowy sieci wody lodowej.

Uwagi końcowe, zalecenia

 • Rury w montażu poziomym rozprowadzić ze spadkiem w taki sposób aby była możliwość całkowitego zrzucenia wody oraz odpowietrzenia instalacji.
 • Rurociągi rozprowadzić tak aby umożliwić maksymalne wykorzystanie zjawiska samokompensacji.
 • Podczas prac budowlanych bezwzględnie przestrzegać przepisów BHP i ppoż.

BUDOWA SYSTEMÓW WODY LODOWEJ

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług jak i firmy SKiC Robert Aptacy, ChillerTech i ChillerSerwis.


Jeżeli posiadasz maszynę offsetową, i chłodziarkę do tego niezależnie od tego czy to TechnoTrans czy inną renomowaną markę, musisz skorzystać z Naszego profesjonalnego serwisu, który ustali, czy twoje urządzenie chłodnicze wymaga naprawy, bądź innych czynności! 

Skorzystaj z Naszej pomocy a gwarantujemy, że się nie zawiedziesz!

E-mail: info@ChillerSerwis.com 

Strona: https://chillerserwis.com 

Tel: +48 530 805 705 

Więcej o Naszym serwisie TechnoTransu Beta.c 170 L Dowiesz się pod tym adresem

https://chillerserwis.com/serwis-technotrans/

https://chillerserwis.com/serwis-technotrans-beta-c-170-l/

Click to rate this post!
[Total: 96 Average: 5]