Budowa instalacji wody lodowej

Rate this post

Budowa instalacji wody lodowej | InstalacjaWodyLodowej

Firma InstalacjaWodyLodowej specjalizuje się przede wszystkim w projektowaniu nowych systemów i instalacji wody lodowej. Zadaniem systemów wody lodowej jest chłodzenie między innymi: maszyn, urządzeń, a także systemów chłodzenia obiektów przemysłowych. Na życzenie Klienta jesteśmy w stanie zbudować instalację na różnego rodzaju rurach. Modernizujemy, także istniejące układy, doposażamy w nowoczesne i sprawdzone rozwiązania na wszystkie Nasze realizacje udzielamy gwarancję i zapewniamy pełen serwis.  Jesteśmy w stanie zbudować instalację dla komfortu cieplnego w różnego rodzaju fabrykach, centrach handlowych, halach produkcyjnych

Bezsprzecznie coraz częściej do chłodzenia pomieszczeń, hal produkcyjnych, maszyn przemysłowych, bądź różnego rodzaju procesów przemysłowych stosuje się nowoczesne instalacje wody lodowej, dotychczas wykorzystywane były do tego systemy freonowe. Jednym z powodów tej zmiany było to, że technologia wody lodowej cieszy się coraz większą popularnością dodatkowo posiada wiele zalet, najważniejsze z nich to:

Zalety Wody lodowej:

 1. Wydajność i bezawaryjność. Nasze systemy chłodzenia cechują się wydajną i bezawaryjną pracą, zapewniamy Naszym klientom odpowiedni parametr, ciśnienie, jak i również w instalacji wody lodowej.
 2. Niskie koszty. Zmniejszone koszty inwestycyjne, a także eksploatacyjne.
 3. Wysoka sprawność. Agregaty wody lodowej tzw. Chillery cieszą się znacznie lepszą sprawnością niż tradycyjne urządzenia chłodnicze oparte o freon.
 4. Ekologiczność. mniejszy wpływ na środowisko, Nasza Firma rozumie znaczenie systemów freonowych na środowisko, dlatego nie pozwolimy niszczyć Naszego środowiska w którym żyjemy!

Rodzaj medium chłodzącego

Naszym głównym zadaniem jest między innymi schłodzenie maszyn, urządzeń, a także przeróżnych procesów przemysłowych za pomocą wody lodowej stosowanej w naszych instalacjach oraz systemach.

W instalacjach wody lodowej możemy się spotkać z różnego rodzaju medium chłodzącym:

 1. Mieszanina wody z koncentratem glikolu. Posiada gorszą przenikalność cieplną ale dzięki dużej ilości uszlachetniaczy zapobiega powstawaniu korozji i co ważniejsze chroni układ przed zamarznięciem. Trzeba natomiast kontrolować temperaturę zamarzania, która pozwoli nam na określenie proporcji. Jeżeli proporcja nie będzie się zgadzać: Zbyt mała proporcja w okresie zimowym będzie skutkowała zamarznięciem i uszkodzeniu instalacji.
 2. Zwykła woda. Może zostać pobrana z sieci, jeziora, a nawet z rzeki. Rozwiązanie złe, ponieważ ta woda jest bardzo zakamieniona, co będzie niosło za sobą duże złoża brudu i rdzy. Przyczynia się do bardzo szybkiego zniszczenia samej instalacji, wymienników ciepła , elektrozaworów itd…
 3. Woda po odwróconej osmozie. Wykorzystywana między innymi do maszyn cnc w szczególności lasery, w których woda ma wychłodzić lustra itd…
 4. inne mieszaniny. solanka stosowana w pompach ciepła, itd…

Technologia wykonania systemów i instalacji wody lodowej

Nasz serwis buduje instalacje wody lodowej w trzech rodzajach:

 • Instalacja wody lodowej na rurach z PVC-U Najczęściej wykorzystywana ze względu na szybkość montażu i niski koszt budowy. Instalacja ta posiada szeroką gamę gotowych rozwiązań takich jak bypass, zawory kierunkowe, dławice, zwężki, itd… W przeciwieństwie do rur stalowych, rury z pvc-u są tanie. Nie dość, że są tanie to posiadają one wiele zalet. Lecz zakres temperatur na jakich one pracują jest bardzo mały. 
 • Instalacja wykonana w stali nierdzewnej –  Wykorzystywane  wszędzie tam gdzie medium musi być idealnie czyste, a także w instalacjach, gdzie medium chłodniczym jest gaz szlachetny. Zapewniają nam one bezawaryjną i wydajną pracę systemu chłodzenia. Koszt owych rur jest wyższy w przeciwieństwie do rur z tworzywa sztucznego. Lecz chroni nas to przed ewentualną awarią. Systemy na rurach ze stali nierdzewnej są o wiele trwalsze niż systemy z pvc. Gdy tylko parametr medium będzie wyższy niż 35 stopni wtedy wykorzystuje się tylko i wyłącznie rury stalowe.
 • Instalacja na rurach ze stali węglowej – Stosowane gdy medium się waha w granicach 20°C — 55°C i wyżej. Profesjonalny montaż zapewnia czystość, odpowiedni przepływ, a przede wszystkim czas budowy, który jest bardzo krótki. Średnia cena instalacji wody lodowej na rurach ze stali węglowej to około 580 zł netto za jeden metr bieżący instalacji. W związku z tym cena ta uwzględnia kształtki, przepustnice, zawory, izolację termiczną, itd…

Brak izolacji wiąże się z wieloma stratami

Spotkaliśmy się już wiele razy z instalacjami, które musieliśmy zmodernizować, rozbudować, bądź po prostu wymienić rury, które nie miały izolacji, w rezultacie takie instalacje są podatne na Uszkodzenia . Nie dość, że wiąże się to z stratami ciepła, a także stratami energii. 

 1. Większa liczba roboczo-godzin urządzenia chłodniczego jakim jest agregat wody lodowej.
 2. Duży współczynnik przewodnika ciepła, który jest nie pożądany.
 3. Strata energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia chłodu ponadto wymaganej do pracy urządzenia chłodniczego.
 4. Strata ciepła, Medium chłodzące wychodzące z urządzenia w przypadku długiej i rozbudowanej instalacji szybko się nagrzewa w ciepłe dni.

Kryteria doboru podzespołów

Prawidłowy dobór powinien się opierać oczywiście na wynikach przeprowadzonych obliczeń z uwzględnieniem oporów miejscowych oraz ciśnienia dynamicznego:

 1. Zawory regulacyjne
  W skrócie, dobieramy na podstawie współczynnika straty ciśnienia
 2. Zawory bezpieczeństwa
  Z uwagi na zjawisko rozszerzalności cieplnej cieczy, należy wziąć pod uwagę wzrost ciśnienia w układzie w miarę wzrostu temperatury medium, dlatego podczas wyboru zaworów bezpieczeństwa trzeba uwzględnić jego przepustowość, biorąc pod uwagę masę strumienia i współczynnik wzrostu jego objętości.
 3. Pompy
  Ważne, aby  przy wyborze pompy mieć na uwadze rodzaj tłoczonego czynnika chłodniczego. Jeśli obliczymy wydajność pompy dla czystej wody to przy zastosowaniu roztworu glikolu moc urządzenia będzie niewystarczająca.
 4. Naczynie wzbiorcze
  Podczas wyboru zbiornika należy zwrócić uwagę na pojemność instalacji oraz wzrost objętości cieczy ze względu na wahania temperatury
 5. Flow switch
  Zadaniem flow switcha jest wyłączanie urządzenia, w przypadku wystąpienia niewystarczającego dopływu wody do wymiennika użytkowego.
 6. Kompensatory gumowe kołnierzowe
  Kompensują wydłużenia cieplne rurociągów i korygują niewspółosiowość. Izolują wibracje, tłumią hałas oraz pochłaniają energię uderzenia hydraulicznego.

Warto pamiętać o dokładnych obliczeniach, pozwalają one nam na racjonalny dobór elementów, wchodzących w skład instalacji wody lodowej w taki sposób, żeby zapewnić optymalną efektywność całego układu.

Nasze systemy budujemy zazwyczaj na rurach z pvc-u klejonych, które mają wiele zalet. Jednak systemy, jak również instalacje wody lodowej tam gdzie parametr – temperatura w instalacjach nie osiągnie powyżej 35°C. Powyżej tej temperatury rury stają się plastyczne, w skrócie może dojść do powstania tak zwanej firanki. Powoduje to m.in. gromadzenia się wody w ”powstałych korytach”. Dlatego gdy w instalacji znajduje się zwykła woda może to przyczynić do jej zamarznięcia i uszkodzenia instalacji, bądź urządzenia itd…

Podsumowując, wybierając naszą firmę zyskujesz:

 • Po pierwsze, tanie użytkowanie systemów wody lodowej w porównaniu do instalacji freonowych.
 • Niższe koszty ekspoloatacyjne. Koszty freonu są wyższe w porównaniu do kosztów związanych z zakupem glikolu
 • Przede wszystkim Ekologiczność. Nasza Firma rozumie znaczenie systemów freonowych na środowisko, dlatego nie pozwolimy niszczyć Naszego środowiska w którym żyjemy!

Budowa instalacji wody lodowej | InstalacjaWodyLodowej

Na koniec gorąco zapraszamy do przeczytania naszego artykułu budowa instalacji wody lodowej oraz współpracy z naszą firmą jak i również z naszymi firmami współpracującymi jakimi są: SKiC Robert Aptacy, ChillerTech. Warto pamiętać o serwisach, gdyż odpowiednio dobrany i regularny serwis pozwala Nam zaoszczędzić pieniądze, a przede wszysktim pozwoli urządzeniom na wydajną pracę.

Click to rate this post!
[Total: 42 Average: 5]